instagram
en
pl
home

Fotografia i design - zapraszamy na wyjątkową wystawę!

"Ponadczasowość" - to wystawa fotografii Maksymiliana Myszkowskiego. Towarzyszyć jej będzie prezentacja mebli projektu Romana Modzelewskiego wykonanych przez Vzór. Fotel został w tym roku nagrodzony znakiem TOP DESIGN award 2018. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 kwietnia br.

Fenomenem prezentowanych prac jest wspólny mianownik - zarówno fotografie Myszkowskiego jak i projekty Modzelewskiego zostały stworzone w trudnym dla polskich artystów czasie [cenzura].

Sami artyści w swoich czasach, uznani zostali za wychodzących nieco przed szereg.

Na wystawie prezentowane będą abstrakcyjne fotografiki Maksymiliana Myszkowskiego, oraz prace ukazujące Miasto Poznań w okresie lat 1960-1970. Abstrakcja tworzona do szuflady. Sztuka tworzona z potrzeby. Prace traktowane jako autonomiczny eksperyment w dziedzinie formy. Niegdyś postrzegane jako „sztuczna sztuka” teraz interpretowana jako ponadczasowe dzieła wyprzedzające swoją epokę. Ten dojrzały artysta stale poszukiwał nowych rozwiązań formalnych, poprzez znakomite możliwości warsztatowej pionierskiej jak na swoje czasy. Maksymilian Myszkowski, uważany za jednego z najwybitniejszych fotografików polskich, autorytet w dziedzinie fotografii artystycznej; uznawany za artystę wszechstronnego, łączącego w pracach fotografie i grafikę; zafascynowanego na równi człowiekiem, szczegółem, aktem, architekturą, pejzażem i abstrakcją.

Jako że ten okres, był niezwykle przełomowy dla całej struktury sztuki, architektury i designu, artyści musieli zmagać się z odpowiedzą na zmiany społeczno-polityczne.

Projekt Romana Modzelewskiego - fotel który podczas rządów PRL nie doczekał się produkcji."[..]Roman Modzelewski cale życie poświęcił sztuce. Fascynowało go zwłaszcza wzornictwo użytkowe, które przyniosło mu międzynarodową sławę. Był również pedagogiem, który wiele energii włożył w kształtowanie pokoleń artystów. Projekt fotela RM57 oraz RM58 został odkryty na nowo przez Vzór. Wybrali oni fotel projektanta-eksperymentatora, którego nowatorski fotel RM58 do tej pory znany był raczej bywalcom Victoria and Albert Museum, niż szerokiej publiczności. Mimo że organiczna forma fotela zyskała uznanie samego Le Corbusiera, mimo że mebel zagrał w kilku filmach z epoki, prototyp nigdy nie doczekał się wdrożenia do produkcji seryjnej.”

Projekt realizowany jest przy współudziale środków finansowych Miasta Poznań.

Kurator wystawy: Emmanuel Myszkowska - Fundacja im. Maksymiliana Myszkowskiego z siedzibą przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

Link do strony o artyście: http://www.maksymilianmyszkowski.pl/

Link do Vzór: http://www.vzor.com/about/

2018-04-17
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact