en
pl
home

Ławka polskiego projektanta stanęła przy siedzibie Parlamentu Europejskiego!

Paweł Grobelny zaprojektował m.in. meble miejskie dla biznesowej dzielnicy Paryża – La Defense czy lustro, które można podziwiać w parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Najnowszy projekt jego autorstwa stanął w Strasburgu.

Nowy projekt Pawła Grobelnego to ławka długości dwóch metrów, wykonana z wysokiej jakości aluminium i drewna teakowego. Ławka stanęła w dzielnicy unijnej i swoją formą nawiązuje do najważniejszego budynku w tej okolicy czyli siedziby Parlamentu Europejskiego.

O autorze:

Paweł Grobelny to projektant, kurator wystaw i wykładowca. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu ”Casa de Velazquez” w Madrycie, programu  ”Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz programu ”Residency Unlimited” w Nowym Jorku. Laureat międzynarodowych nagród m.in. LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton, Tremplins Meuble Paris oraz Rado Star France 2013 przyznanej podczas Paris Design Week. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Projektuje dla przemysłu jak i kolekcje autorskie, często na zamówienie instytucji kulturalnych i galerii. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad. Szczególnie interesują go projekty dla przestrzeni miejskich, które realizowane są dla konkretnych lokalizacji z poszanowaniem otaczającego kontekstu. Jest autorem mebli miejskich między innymi w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju, ogrodzie Albertine w Brukseli oraz w Paryżu.

Oprócz projektowania zajmuje się projektami kuratorskimi. Jest współkuratorem cyklu wystaw ”Unpolished. Young Design from Poland” oraz ”Polished Up. Design from Poland” popularyzujących polski dizajn poza granicami kraju. Wystawy przygotowane przez Pawła Grobelnego prezentowane były między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie, Muzeum Designu w Kolonii, Muzeum Designu w Helsinkach, w Korea Foundation w Seulu oraz w Centrum Architektury w Paryżu.

Źródło: www.prawelgrobelny.com

2017-07-11