Organizator:

Prelegenci

Torbjørn Anderssen

Torbjørn Anderssen

Torbjørn Anderssen jako współtwórca studia Anderssen&Voll, zajmuje się projektowaniem mebli, oświetlenia i akcesoriów domowych.
Torbjørn Anderssen urodził się w Eleverum w 1976 roku, jest synem muzyka oraz nauczycielki. Po ukończeniu Akademii Sztuki i Designu w Bergen w duecie z Vollem utworzył grupę projektową Norway Says, której działalność skierowała uwagę międzynarodowych twórców na projekty młodych, norweskich projektantów. Najważniejszym momentem w czasie istnienia Norway Says, była nagroda “Söderbergs Award”, którą duet Anderssen & Voll zdobył w 2007 roku, a także 10-letnia wystawa w Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo w 2009 roku. Grupa Norway Says stała się ważną częścią skandynawskiego wzornictwa, a wszystko to dzięki pomocy w rozwoju takich firm jak Muuto, &tradition, Røros Tweed, Kvadrat, Erik Jørgensen, Hay, Menu, Jøtul czy LK Hjelle. Kolejnym etapem było założenie biura Andersen & Voll. Prace duetu skupiają się na wielu płaszczyznach, począwszy od projektowania tekstyliów, kończąc na meblach dla najbardziej znanych, międzynarodowych marek w Europie. Od 2015 roku Anderssen & Voll dodatkowo wspierają norweską markę Nedre Foss. Podejmowanie współpracy projektantów z różnymi kulturami przemysłowymi jest źródłem ogromnej inspiracji. Takie działania pozwalają otwierać się na nowe możliwości przemysłowe na coraz szerszą skalę.

Giulio Ridolfo

Giulio Ridolfo

Giulio Ridolfo (ur. 1962 r., Gemona del Friuli, Włochy) Szkolił się w projektowaniu mody w Mediolanie, kończąc studia magisterskie w Akademii Domus w 1989 r. pod kierunkiem czołowego profesora Gianfranco Ferre.
Od 1989 do 1991 roku projektował kolekcje odzieży męskiej w studio GFF w Mediolanie. Od 1992 do 2000 roku, projektował buty męskie i damskie z kolekcji Toda autorstwa Diego Della Valle, Civitanova Marche, Włochy (nabył kompetencje w obszarze wiedzy o skórze i projektowaniu butów). Od 1995 roku do chwili obecnej, prowadzi doradztwo i konsultacje w zakresie projektowania mebli: projektowanie kolorów i struktur tekstyliów tapicerskich, warsztaty krawieckie, tworzenie kolorowych tablic, oraz był sędzia w konkursach projektanckich. 1995 roku do chwili obecnej, prowadzi warsztaty i badania w obszarze tekstyliów w Maroso, Udine, przykładając szczególną dbałość do tkaniny, krojów i dopasowaniu kolorów do różnych kolekcji (katalogi w zestawie). Od 2001 do 2005 roku zajmował się kolorami i tekstyliami w Vitra, Bazylea, kładąc szczególny nacisk na edycję nowych standardowych materiałów i dbałość o reedycje (szczególnie kolekcja Jean Prouve) Od 2004 roku do chwili obecnej, wzornictwo włókiennicze i istniejące kolory tekstyliów dla Kvadrat, Ebeltoft, Dania. Tworzenie nowych tekstyliów: m. in. Steelcut trio, Remix. Od 2008 do 2011 roku, specjalny projekt dla Heinle, Wischer i partnerów, Dusseldorf, Niemcy. Warsztaty nt. zagadnień kolorystycznych (tekstylia, posadzki ścienne itp.) przy remoncie szpitala w Ulm, Niemcy. Od 2009 do 2010 roku, kolorystyczny i tekstylny retusz dla Alias, Bergamo, Włochy. Szczególna dbałość o kolekcję Alberto Meda i nowe wzory. 2010, projekt specjalny razem z Patricią Urquiolą na wystawę Kvadrat-Bmw w Mediolanie, "The dwelling lab". Od 2011 do 2012 roku, koncept kolorystyczny dla Camper, kolekcja butów męskich i damskich, Majorka, Hiszpania. Od 2012 roku do chwili obecnej, warsztaty kolorystyczne i wykończeniowe w Dedon, meble ogrodowe, Lueneburg, Niemcy. 2015, nowa kolekcja wykładzin podłogowych dla Worwerk, Hameln, Niemcy. Od czasu do czasu uczestnik różnych jury designerskich (Imm Cologne, parada designu Villa Noailles).

Maddalena Casadei

Maddalena Casadei

Maddalena Casadei urodziła się w Forli we Włoszech. Jest abolwentką architektury na Uniwersytecie w Ferrarze, ukończyła także studia magisterskie na kierunku Projektowanie na Akademii Domus w Mediolanie.
Od 2004 do 2012 roku Casadei współpracowała z projektantem James’em Irvine’em, zostając jego prawą ręką, rozwijając przy tym swoje umiejętności i wiedzę. W 2017 roku Maddalena Casadei otworzyła swoje własne studio w Mediolanie. Jej podejście do projektowania opiera się na budowaniu osobistej więzi z klientem. Skupia się na tworzeniu produktów i wystaw oraz na kierunkach rozwoju sztuki. Działalność w tej dziedzinie, pozwoliła jej odnaleźć własną wizję i wrażliwość w prezentacji produktów, dzięki której samodzielnie zajmowała się budowaniem koncepcji do sesji zdjęciowych.

Carole Baijings

Carole Baijings

Przez dwie ostatnie dekady Carole Baijings - połowa duetu Scholten & Baijings - zajmowała się projektowaniem kolekcji produktów wyjątkowych w skali światowej.
Studio z siedzibą w Amsterdamie tworzyło tekstylia, dywany, szkła i ceramikę, które w sposób harmonijny dopełniały projektowane przez Scholten & Baijings kolekcje mebli oraz zastawę stołową. Duet ma na swoim koncie projekty domów, które znalazły swoje miejsce na wystawach i instalacjach muzealnych, we współpracy z MINI stworzyło także samochód koncepcyjny . Mieli okazję tworzyć dla takich marek jak 1616 / arita japonia, Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum, HAY, Herman Miller, IKEA, Karimoku New Standard, Maharam, Museum Boijmans van Beuningen, Rijksmuseum, Samsung, The Art Institute of Chicago, Thomas Eyck oraz Victoria & Albert Museum. Po owocnej współpracy, Carole i Stefan postanowili indywidualnie podejmować kolejne wyzwania artystyczne. Carole tworzy pod własnym nazwiskiem, jednak marka Scholten & Baijings kontynuuje swoją działalność oraz składuje wszystkie dotychczasowe kolekcje.

Jan Boelen

Jan Boelen

Jan Boelen urodził się w 1967 roku w Belgii w miejscowości Genk. Obecnie obejmuje wiele stanowisk, między innymi dyrektora artystycznego w Muzeum Sztuki Współczesnej i Architektury w Hasselt oraz w Atelier LUMA we Francji.
Pełni również funkcje kierownicze w Akademii Designu na wydziale wzornictwa w Holandii. Oprócz tego angażuje się w pracę jako rektor Uniwersytetu Sztuki i Designu „Karlsruhe University of Arts and Design” w Niemczech. Zadaniem laboratorium Atelier Luma jest badanie śródziemnomorskiej społeczności w Arles, jako miejsca pracy, w zakresie projektowania i produkcji, a także jako źródła kreatywnych pomysłów. Inicjatywa projektu testuje nowe sposoby myślenia oraz projektowania, wyznaczając zasady i obowiązki projektowania w XXI wieku. Celem tego miejsca, jest wprowadzenie zmian w sposobach myślenia, ale też stworzenia nowych możliwości dla podejmowanych współprac.

Michael Anastassiades

Michael Anastassiades

W 1994 roku założył własne studio w Londynie, a w 2007 stworzył swoją markę. Celem jego pracy, jest poznanie współczesnych znaczeń kultury i estetyki, wyrażanych za pomocą oświetlenia, przedmiotów i mebli oraz projektowania przestrzennego.
Swoją pracą Anastassiades stara się prowokować do dialogu, aktywności oraz interakcji. Jego projekty wyróżniają się znajomością form i klarownością funkcji. Są jednocześnie pełne dyscypliny i zabawy, która może stać się niespodziewaną inspiracją. Początkowo kształcił się w kierunku inżynierii budownictwa cywilnego w Imperial College of Science Technology and Medicine w Londynie. Następnie zdobył tytuł magistra Wzornictwa Przemysłowego w Royal College of Art. Studio Michaela Anastassiades tworzyło produkty we współpracy z licznymi producentami takimi, jak Flos, B&B Italia, Herman Miller, Cassina, Bang & Olufsen, Puiforcat, Fratelli Fantini SpA, Lobmeyr, Salvatori, Svenskt Tenn, Carl Auböck/Sigmar, Coedition oraz SCP. Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, “Museum of Modern Art” w Nowym Jorku, Instytutu Sztuki w Chicago “Art Institute of Chicago”, Victoria & Albert Museum w Londynie, „MAK” w Wiedniu, „Crafts Council” w Londynie i „FRAC Centre” w Orleanie we Francji.

Seetal Solanki

Seetal Solanki

Seetal Solanki jest projektantką materiałów, badaczką i pedagożką mieszkającą w Londynie, a także założycielką i dyrektorem Ma-tt-er, studia i szkoły projektowania materiałów.
Zajmuje się doradztwem, komunikacją i edukacją w zakresie tego, czym są i czym mogłyby być materiały w kontekście budowania bardziej odpowiedzialnej przyszłości. Seetal jest autorką książki “Why Materials Matter” (2018) oraz wykładowcą w Royal College of Art. Otrzymała tytuł Honorowego Członka Hereford College of the Arts, jest także laureatką stypendium RSA, które zdobyła w 2018 roku. Ukończyła studia magisterskie w zakresie przyszłości tekstylnej w Central Saint Martins. Współpracowała z takimi markami jak NIKE, Selfridges, World Water Day, IKEA/SPACE10, British Council, The Design Museum, Hyundai, Ace & Tate, It's Nice That. Jej prace cieszą się międzynarodowym uznaniem. Twórczość Seetal koncentruje się na tworzeniu pozytywnego społecznego, ekonomicznego, politycznego i środowiskowego wpływu, który ujawnia prawdę o tym, jak żyjemy dzisiaj i jak możemy żyć jutro.